Poslední dva roky s manželkou žijeme a studujeme v Japonsku. Nedávnou pohromu jsme přečkali bez úhony. Nechvěli jsme se strachem v pokoji pod stolem v našem výškovém domě, určitě pěkně rozkývaném mimořádně silným zemětřesením, ani nebyli spláchnuti vlnou. Nebyli jsme ani ozářeni, to už dá spíše říct, že jsme byli osvíceni, jelikož jsme dostali nápad, ze zpětného pohledu docela dobrý, odjet počátkem března (tedy asi týden před zemětřesením) na návštěvu do Čech.
Veškeré dramatické události, kterými Japonsko v uplynulých dvou týdnech prošlo, jsme tak sledovali pouze z novin a televize. Celkový dojem bych popsal asi jako emoční smršť. Určité počáteční penzum faktů o situaci rostlo příliš pomalu a ne vždy ve správném směru (větší katastrofičnost), a proto byly informace postupně stále více neseny na vlnách emocí, pocitů a dojmů a začínaly se míjet s realitou.
Protože se jednalo o místa, která jsme znali, bylo zajímavé sledovat, jak se novináři referující na místě o situaci, zřetelně potýkají s deficitem znalostí o Japoncích a Japonsku. Neméně zajímavé bylo sledovat reference Čechů žijících v Japonsku, často lidí, které známe osobně, jež vycházely ze znalosti místa a mentality lidí a byly věrohodným popisem stavu věcí. Ať už šlo o informace od prvního sekretáře naší ambasády v Tokiu a ředitele Českého centra Petra Holého, Jana Roda a dalších.
Dovolil bych si zde odkázat na články, které se tématu situace v Japonsku a referování médií věnují a stojí za to:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=694469
http://www.ceskapozice.cz/zahranici/svetove-udalosti/novinari-jako-vysadkari-tresouci-se-nippon